Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği

ÜRETME ŞEVKİMİZİ KAYBETMEDİK VE KAYBETMEK İSTEMİYORUZ


  • 7 Ekim 2021 Perşembe
Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD), Sinerji Toplantısı’nda Baltaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Psikolog Acar Baltaş’ı ağırladı.

Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Sinerji Toplantısı’nı Almira Otel’de gerçekleştirdi. Yeni üyelere rozetlerinin de takıldığı toplantının konuğu Baltaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Psikolog Acar Baltaş oldu.

 

GESİAD Başkanı Murat Kaya toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2 yıl sonra yeniden bir araya gelmenin mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, “Toplantımız aynı zamanda yeni çalışma dönemimizin ilk sinerji toplantısı olma özelliğini de taşıyor. Arkadaşlarımızın teveccühleriyle 14. dönem yönetim kurulu olarak görevimize devam ediyoruz. Son 2 yıldır olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. ‘Olmaz’, ‘Yaşanmaz’ denilen her şeyi bu dönemde yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Salgın, savaş, ölüm ve kıtlık, bir başka ifadeyle ekonomik buhran. Biz üretim sevdalısı genç müteşebbisler olarak, üretim, ihracat ve istihdamdan başka bir şey düşünmezken; bu yaşananların ağırlığı altında mücadele etmek zorunda kaldık. Ve bu yük her geçen gün bizi adeta silindir gibi eziyor” dedi.

 

“BİZ BU KONUDA TECRÜBELİ DEĞİLİZ”

Bu süreçte Türk insanı olarak birlik ve beraberlik ruhuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade eden Kaya, şöyle devam etti:

“Bizler ‘çılgın sanayici ve iş insanları’ olarak kıyasıya rekabetin yaşandığı global ortamda, girdi maliyetlerinin bu kadar yükseldiği bir dönemde, üretme şevkimizi kaybetmedik ve kaybetmek istemiyoruz. Bu konuda kimin ne yapması gerekiyorsa, yapılmasını bekliyoruz. Bizden önceki kuşaklar farklı sıkıntılar yaşadılar ama biz bu konuda tecrübeli değiliz. Bu dönemde maruz kaldığımız riskler bağlamında ruh sağlığımıza ayrı bir önem vermemiz gerektiği kanaatindeyim. Çünkü ne yapmamız gerektiği konusunda her hangi bir bilgiye sahip değiliz.”

 

Kaya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısına ilişkin olarak da, “Savaş çığırtkanlığı yapanlara seslenmek istiyorum. Savaşın kazananı olmayacağı gibi kaybedenin çok olacağı gerçeğinden hareketle, çocukların, kadınların ve masum insanların ölmeyeceği bir dünya düzeni arzuluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünü bir kez daha bu kürsüden tekrarlamak istiyorum. Ne kadar büyük bir Kurucu Liderimiz var ki; 86 yıl önce bu günleri görüp imzaladığı Montrö Anlaşması sayesinde barışı bölgemize şart kılmış. Ruhu şad olsun” diye konuştu.

 

“UMUDUMUZU KAYBETMEDEN ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (MARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya ise iş dünyasının ekonomik olarak ulusal ve küresel düzeyde ciddi sorunlar yaşadığına işaret ederek, faiz indirimine bağlı olarak kur krizi ve beraberinde enflasyonist bir ortama girildiğini söyledi.

 

Kaya, “Enerji fiyatlarına zam geldi. Tam fiyatların artmasına alışırken 3 gün elektrik, 10 gün de doğalgaz kesintileriyle karşı karşıya kaldık. Tedarik zincirinde kırılmalar yaşadık, ham madde fiyatlarımız arttı. Son olarak da Rusya-Ukrayna savaşı patladı. Ama biz umudumuzu kaybetmeden üretim yapmaya devam ediyoruz. Günümüzün Don Kişot’larıyız ve yel değirmenlerine karşı savaşıyoruz” dedi.

 

Kaya son olarak GESİAD’ı TÜGİK seçimlerindeki dik duruşundan dolayı da kutladı.

 

“FELSEFESİNİ BİLMEDİĞİMİZ İŞİN TEKNİSYENİ OLURUZ”

Toplantının konuk konuşmacısı olan Baltaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Psikolog Acar Baltaş da liderlik ve yeni yönetim anlayışı üzerine sunum yaptı.

 

Baltaş, dünyadaki gelişmelerin insanların kararlarını da derinden etkilediğini belirterek, gelinen noktada metaverse evreniyle tanıştığımızı ve insanları hiç hazır olmadıkları bir dünyaya taşıyacağını dile getirdi.

 

Ancak insanın her şeye uyum sağladığına dikkati çeken Acar Baltaş, Türkiye’nin 20 yılı aşkın süre ortalama yüzde 70 enflasyonla yaşadığını kaydetti. Baltaş, “Tüm bunlara ülke olarak uyum sağladık. O yüzden hiç merak etmeyin. Bu günler de geçecek, emin olun. Türkiye’nin tarihinde yeterince kriz antikoru var. Bunun da üstesinden gelecektir” şeklinde konuştu.

 

Sunumunda liderlik ve yeni yönetim anlayışına da değinen Baltaş, şunları söyledi:

 

“Felsefesini bilmediğimiz işin teknisyeni oluruz. Niyetinizin karşı tarafa geçtiğine emin olun. Unutmayın, koçlar ya da hocalar takımın omzunda yükselir. Çalışanlarınızın hepsine aynı yaklaşamazsınız. Çünkü herkesin motivasyon öğeleri farklıdır. Genelleyerek değil, bireyselleştirerek yaklaşın. Eğer çalışanlarınıza duygusal emek vermezseniz lider olamazsınız. İnsanlardan adanma bekliyorsanız duygusal emek vereceksiniz. Hayatta neyi arıyorsak, onu buluyoruz. Sahip olduklarınızın farkına varın. Kendi hayatınızdaki iyi hallere bakın.”

 

Sinerji toplantısında ayrıca yeni üyelere rozetleri takılıp, üyelik belgeleri takdim edildi. Yeni üyelerin isimleri şöyle:

 

Emre Koçak (İnci Gayrimenkul), Murat Yağcı (Kemaş İplik), Oğuz Turuş (R1 Robotics), Neslihan Şahin (Kozaş Kozmetik AŞ), Oray Üsküdar (Orse Elektrik AŞ), Özlem Zennup Özkök (Özkök Hukuk Bürosu), Orhan Sevingen (CMD Market), Ahmet Özdemir (Strapar Global Danışmanlık), Kübra Talum (S.T. Çağdaş Otomotiv), Fırat Yıldız (İntera Sigorta Aracılık Hizmetleri), Uluç Cihan (Cihan Grup), Emel Taşyakan (Destek Otomotiv Makine), Gencer Küçükoğlu (Bursa Makine).

 

Gecenin sponsorları olan Ufuk Erdoğan (Erbab Otomat), Mehmet Kuyu (Mekaş Yemek-Mekted Tedarik), Tangün Ocak (Güleser Tekstil) Melih Özgür (Beşyol Kebapçısı), Mehmet Hikmet Oral (TMM Press) ve Timur Karslıoğlu’na (Feka Otomotiv) da plaketleri verildi.


  • 15 Mart 2024 Cuma
Portal Hakkında
  • 6 Mart 2024 Çarşamba
Sosyal Sorumluluk Projelerimiz
  • 28 Şubat 2024 Çarşamba
Sosyal Sorumluluk Projelerimiz