Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği

BURSA İŞ DÜNYASINDAN “İHRACAT ODAKLI BÜYÜME” VURGUSU


  • 21 Temmuz 2022 Perşembe
Son dönemde ihracatta üst üste rekorlar gelmeye başlarken, Mart 2021’den sonra Cumhuriyet tarihinde en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay olan Nisan ayının ihracat rakamlarını değerlendiren iş dünyası temsilcileri, tablonun gelecek adına herkesi umutlandırdığına dikkat çekti.

Kapanmaların sona ermesi ve aşı uygulamalarının da artması neticesinde pandeminin bulaş hızının azalmasıyla salgının oluşturduğu olumsuz etkileri üzerlerinden atmaya başlayacaklarını ifade eden iş dünyası temsilcileri, ihracat odaklı büyümeye ve üretmeye devam edeceklerinin de altını çizdi.

Bursa iş dünyası temsilcilerinin görüşleri şu şekilde:

 

Bursa OSB YK Başkanı Hüseyin DURMAZ

Nisan ayında ülkemizin ihracatının, pandemiye rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 109'luk artışla, 18 milyar 766 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek nisan ayı ihracatına ulaşılmış olması çok önemli bir gelişme. Bu, Türk sanayicisinin, işadamının, ihracatçısının büyük bir başarısıdır. Bu anlamda en çok ihracat yapılan iller arasında ikinci sırada bulunan, geçen yılın nisan ayına göre bu sene nisan ayında yüzde 212 oranındaki ihracat artışına imza atan Bursamızın değerli ihracatçılarını, Bursa OSB’de üretim ve ihracat yapan fabrikalarımızı gönülden kutluyorum.

Ülke olarak lojistik anlamda çok avantajlı bir konumdayız. Avrupa başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri pazarına yakınlığımız bize önemli imkanlar sunuyor. Avrupa ülkelerinin Uzakdoğu ülkeleri yerine bizi tercih ediyor olmasından da görüyoruz.

Bundan sonra ihracatımızı daha da arttırmaya yönelik olarak birlik ve beraberlik içinde çalışmaya, işimize bakmaya devam etmeliyiz.

 

Kayapa OSB YK Başkanı Yalçın TOY

Türkiye, Çin kadar büyük olmasa da, Çin’in ürettiği ürünlere rakip olduk. Bir başka ifadeyle Avrupa’nın Çin’i olduk. Çin ve diğer Uzakdoğu ülkeleri açısından navlundaki artışlar, üretimdeki zorluklar ve bizim Avrupa’ya yakın olmamız bizi avantajlı hale getirdi. İşin özü bu.

Çin’in patlamasında dünyada ve ekonomide söz sahibi olmasında aldıkları radikal kararlar ve uyguladıkları politikalar çok etkili oldu ama bu dönem bizim için bir fırsat. Bu aşamada devlet desteklerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılması sağlanırsa işin önü daha da açılır.

 

BALKANTÜRKSİAD YK Başkanı Fatih ŞAKİR

Ülkemize döviz kazandırıcı faaliyetlerin ilk sırasında olması yönüyle ihracatımızdaki artış elbette sevindirici bir gelişme. Bundan memnunuz.

Ülke olarak hem lojistik imkanlarımız, hem Avrupa pazarına yakınlığımız, hem de işçilik ücretlerinin uygun olması bizim için bir avantaj.

Bundan sonra ihracatımızın daha da artması için araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık vererek, inovatif ürünlerin imalatına yönelmeliyiz. Bir başka konu da hammaddemizi kendimiz üretebilmeliyiz. Türk sanayicisinin işadamının ve ihracatçısının girişimci özelliği ile önümüzdeki dönemler çok daha iyi olacak.

 

GESİAD YK Başkanı Murat KAYA

İşadamlarımız ve sanayicilerimiz ihracatı öğrendi ve benimsedi. Bu ülkemiz için sevindirici. İhracatın artmış olması özellikle kapalı olan AB ülkelerinin Çin yerine ülkemize yönelmelerinden kaynaklandı. Bu dönemde Avrupa pazarı Uzakdoğu yerine bizi tercih ediyor. Pandemi sürecini en az hasarla atlatabilmek adına üretimimizi kısmadan çalışmaya devam etmemizin yansımalarını görüyoruz.

İhracat artışının devam edebilmesi için emtia fiyatları ile navlundaki artışın kontrol altına alınması gerekiyor. Bu iki faktör ihracatçının belini büküyor. Son aldığımız duyumlara göre hammadde sıkıntısı da had safhaya geldi. Korkumuz 1-2 hafta içinde hammadde bulunamaması olacak.

 

BEKSİAD YK Başkanı Ömer YILDIZ

İhracatımızda 2020 yılındaki düşüşten sonra yeniden artışa geçti, biz zaten sektör olarak  da ülke olarak da 2021’den umutlu olduğumuzu söylemiştik. Pandeminin seyri ve vaka sayılarındaki azalmayla orantılı olarak da işlerin hızlanacağını, ihracatımızın yeniden artışa geçeceğini bekliyorduk. Bu beklentimiz yılın ilk 4 ayında gerçekleşti. Hem ülke hem de sektör olarak ihracatta güzel bir dönem geçirdik. Bundan sonrası için ihracattaki artış trendinin böyle devam etmesini arzu ediyoruz.

Sektörümüz açısından ise, ticaretimizin iyi olduğu bazı ülkelerle siyasi olduğunu tahmin ettiğimiz değişik sebeplerle ticaretimiz şu anda durdu. Biz isteriz ki, bu konular siyaset nezdinde nasıl devam eder bilmiyorum ama ticareten sıkıntıların çözümünü bekliyoruz. Biz ülkemizin ve sektörümüzün ihracatının artarak devam edeceğine inanıyoruz.

 

İMSİAD YK Başkanı Mustafa ANDIÇ

Genel olarak baktığımızda ihracatımız artıyor olması ülkemiz ekonomisi adına çok önemli. Keşke daha da artarak devam etse ve ülkemize daha çok döviz gelse.

Fakat bizim sektörümüzü ilgilendiren ihracatla alakalı olumsuzluklar var. Bunlara da değinmeden geçemeyiz. Özellikle mobilya hammaddeleri ile malzemelerinde ihracatın artması iç piyasayı tedarik anlamında zora soktu. Bu durum hala daha devam ediyor. Yine çimento ihracatı artarak devam ediyor. Bunlar da zamların gelmesine sebep oluyor. Ayrıca malzeme tedarikindeki sıkıntılar nedeniyle terminler çok uzuyor, malzeme bulunamıyor ve karaborsa oluşuyor. Bu çok tehlikeli bir konu. İç piyasadaki müteahhitlik sektörünün alımlarındaki terminlerin uzaması nihai tüketiciye olumsuz yansıyor. Bir diğer taraftan, fahiş fiyat artışları maliyetleri artırıyor. Ülke adına bir başka kayıp da hammadde ihracatının artması mamul ihracatının azalmasına sebep oluyor. Buradaki sakınca da şu; 1’e 4 gibi bir oranın olduğu yerde, yani hammadde 1 birim döviz getirirken mamule dönüşen ürünlerin 4 birim döviz getirdiği göz önüne bulundurulursa, hammadde ihracatı yaparak bir nevi zarara uğruyoruz. Ülke içindeki üretime dayalı sanayi de sekteye uğruyor. Bunun da yansımaları işsizliğe kadar gidebilir.

İnşaat sektörü açısından ihracatın artması bu anlamda olumsuzluk yaratıyor. Burada dengenin sağlanabilmesi önemli. Yani iç piyasanın hammadde tedariki sağlanmalı, ondan sonra hammadde ihracatının önü açılmalı. Bu konuda da yetkililerden bir müdahale ve düzenleme bekliyoruz. Yoksa iç piyasa önümüzdeki süreçte çok daha fazla etkilenecek.

 

GÖRSİAD YK Başkanı Engin ÇETİNER

Bu yılın ilk 4 ayından hedeflerin üzerinde bir ihracat gerçekleşti. Siparişlerde bile geçen yılın aynı dönemine göre minimum yüzde 50’lik gözlemliyoruz.  Bunun en büyük sebeplerinden birisi ülkemizin bu dönemde çalışıyor olması ve buna devam etmesi. Sanayinin çalışması, üretimin devam etmesi ihracata yansıdı, diğer ülkelerin büyük ölçüde kapalı olması nedeniyle siparişler ülkemize yöneldi. Bu aşamada Uzakdoğu ülkeleri nakliye ücretlerindeki artıştan etkilendi. Ülkemiz lojistik anlamda da avantajlı durumda.

İhracat artışının devamı için her zaman söylediğimizi tekrar edeceğim, sanayide ara eleman bulamama sıkıntımızın giderilmesi gerekiyor.

Biz üretime devam edebilirsek yeni gelen siparişlerle bilhassa yılın ikinci yarısından itibaren ihracatın daha da artacağını öngörüyoruz. 

 

MÜSİAD Bursa Şube YK Başkanı Nihat ALPAY

Açıklanan verilere göre Nisan ayı ihracatı 2020 yılına kıyasla yüzde 109 artarak 18 milyar 766 milyon dolar oldu. Böylece Nisan ayı Mart 2021’den sonra Cumhuriyet tarihinde en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci ay oldu. Pandemi şartlarında olmamıza rağmen üretimden, kalkınmadan ve ihracat odaklı büyümeden vazgeçmeyen bir Türkiye olduğunu görmek gelecek adına hepimizi daha da umutlandırıyor. Ülkemizin ihracat gücüyle daha da büyüyeceğine olan inancımız artıyor.

Tüm dünyayla birlikte bizler de zor bir süreçten geçiyoruz. Özellikle hizmet ve turizm sektörü maalesef sıkıntılar yaşıyor. İhracattaki bu artışın saçtığı ışıkla birlikte, aşı uygulamalarının artması ve yaz aylarıyla birlikte tüm sektörlerdeki toparlanmanın 2021’in ikinci çeyreğiyle birlikte gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

 

İMOS Başkanı Osman AYBİL

Bursa ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden biri. Otomotiv, tekstil ve mobilya gibi pek çok sektörün lider şehri. Öncelikle bu sektörlerden elde edilen üretim ve İhracat deneyimi ile tüm sektörlerde bir ihracat başarısı görüyoruz. 2021’de de ihracatımız bu temelin üzerinde daha da artacak diye düşünüyorum.

Ülkemiz hem üretim kabiliyeti hem lojistik açısından avantajlı coğrafi konumu sebebiyle önemli bir ülke. Uzakdoğu’dan yavaş yavaş uzaklaşan ithalatçılar bu avantajlarımız sebebiyle bizi tercih etmeye başladılar. Ayrıca ithalatçı açısından kur avantajı da önemli bir faktör. 2021 yılının ikinci yarısında da bu ihracat artışının hız kesmeden devam edeceğini bekliyoruz.

Bu artışın yanı sıra diğer önemli bir husus mobilya açısından pazarların da çeşitlenmeye başlaması. Alışılmış pazarların yanı sıra daha önce ihracatımızın düşük olduğu ülkelerde de ihracatımız artıyor.

 

ARSİYAD YK Başkanı Gürsel DURMUŞ

İhracat ülkemize döviz girişi açısından çok önemli ve bu senenin ilk 4 ayındaki ihracat artışı elbette sevindirici bir gelişme. Bütün dünyayı olumsuz etkileyen pandemiye rağmen bu durum Türk sanayicisinin, işadamının ve ihracatçısının önemli bir başarısıdır.

Bu artışın sebeplerine baktığımızda her şeyden önce pek çok ülkenin üretimine ara verdiği görüyoruz. İhracatçılarımız bunu fırsata çevirmiş durumdalar. Bir başka husus ülkemizdeki döviz kurumun yükselmesin nedeniyle ihraç ürünlerimizin fiyatları alıcılara daha uygun geliyor ve bu durum uluslararası piyasalarda bize rekabet avantajı sağlıyor.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var ki, o da döviz kurundaki dalgalanmalar ve belirsizlikler nedeniyle yurt dışına mal ve hizmet satacak firmalar ürünlerine ihraç fiyatı vermekte zorlanabiliyorlar.

Bundan sonrası için dövizde öngörülebilir süreç ve istikrarlı bir kur sağlanır ve sanayicimizin üretim ve dış satım anlamındaki heyecanı ve çabası devam ederse, ihracatımızda daha da olumlu gelişmelerin yaşanacağına inanıyoruz.

 

ASKON Bursa Şubesi YK Başkanı Emre YILDIZ

İhracatımızdaki artış bizi mutlu ediyor. Uzun zamandır devlet politikası olarak da, özel sektördeki firmaların ihracata doğru yönelmesiyle de, ihracat merkezli bir yapılanma kurgulamalarının neticesini görüyoruz. Firmalarımız ihracatla kendilerine çıkış yolu arıyorlar. Ülkemizde ihracat açısından bir farkındalık oluştu. Yurt dışındaki firmalar nakit çalışıyorlar ve firmalarımızın nakit akışını ihracatla çözmeleri, rekabette de ayrıcalık ve alternatif bir güç oluşturdu. Bu bağlamda en büyük unsurun Türkiye’deki özellikle KOBİ’lerimizde ihracat yapmak için bir farkındalık oluşturmalarından kaynaklanıyor.

Ayrıca pandemi dünyadaki tedarik zincirinde bazı değişikliklere sebep oldu ve ülkemize yönlenme bu süreci hızlandırdı. Türkiye’nin fiziki konumu nedeniyle tedarik sürelerine hızlı bir şekilde cevap verebilen ülke durumuna gelmemiz ihracatta da artışları beraberinde getirdi.

Biz Türkiye’nin ihracata yönelmesi gerektiğini çok uzun süredir dile getiriyorduk. Şimdi bu çalışmaların meyvelerini alıyoruz ve her geçen ay ihracatta yeni rekorların gelmesinden memnunuz.

Bundan sonrası çok daha büyük rakamlara, 200 milyar doları aşıp 500 milyar dolarlık hedefe en kısa zamanda ulaşmamız gerekiyor.

Firmalarımız ihracatı öğreniyor, iç bünyelerinde ihracat departmanları kurdular. Devletimiz de ihracatın artması için yeni yapılanmalar oluşturdu. Biz de Bursa’da ihracat üssü oluşturmak için yeni projeler geliştiriyoruz. Bu artış, pandeminin de hayatımızdan çıkarak seyahatlerimizin, uluslararası fuarlara katılabilmemizle ülkemizin ihracat artışının daha da hızlanacağına inanıyoruz. Önemli olan bunu fark etmemizdi ve şimdi görüyoruz ki bünyesinde 10-15 çalışanı olan firmalar bile ihracat yapabiliyor ve nakit iş yaparak vade riskinden, çek riskinden kurtulup ticaretlerini nakite çevirebiliyor.


  • 15 Mart 2024 Cuma
Portal Hakkında
  • 6 Mart 2024 Çarşamba
Sosyal Sorumluluk Projelerimiz
  • 28 Şubat 2024 Çarşamba
Sosyal Sorumluluk Projelerimiz